News

Art Critics Association Gives 2014 Awards to Kara Walker, Ragnar Kjartansson, More

JESSICA SHERIDAN/FLICKR

JESSICA SHERIDAN/FLICKR

The American section of the International Association of Art Critics—AICA, as it’s more popularly known—has released the winners of its 2014 awards, which were selected by a popular vote of its 400 members from a roster of nominees that was released in February. (Disclosure: I am an AICA member.) The awards will be presented at a ceremony on June 8 in New York. The full list of first- and second-place winners follows below.

1) BEST PRESENTATION IN AN ALTERNATIVE VENUE
(alternative space, public art, project space, or university gallery)

1st PLACE: Kara Walker: A Subtlety / Domino Sugar Factory, Brooklyn / Creative Time
2nd PLACE: Greer Lankton, LOVE ME / Participant Inc., New York

2) BEST TIME-BASED FORMAT (performance, video film, sound)

1st PLACE: Ragnar Kjartansson: The Visitors / Institute of Contemporary Art, Boston
2nd PLACE: Mary Reid Kelley: Working Objects and Videos / Samuel Dorsky Museum of Art, SUNY New Paltz, New Paltz, N.Y. / Curated by Daniel Belasco

3) BEST SHOW IN A COMMERCIAL SPACE IN NEW YORK

1st PLACE: Nancy Grossman: The Edge of Always, Constructions from the 1960s / Michael Rosenfeld Gallery, New York
2nd PLACE: Robert Rauschenberg: The Fulton Street Studio, 1953­–54 / Craig F. Starr, New York

4) BEST SHOW IN A COMMERCIAL SPACE NATIONALLY

1st PLACE: Mickalene Thomas: I was born to do great things / Kavi Gupta, Chicago
2nd PLACE: Hiroshi Sugimoto: Acts of God / Fraenkel Gallery, San Francisco

5) BEST MONOGRAPHIC MUSEUM SHOW IN NEW YORK

1st PLACE: Henri Matisse: The Cut-Outs / MoMA New York / Curated by Karl Buchberg and Jodi Hauptman
2nd PLACE: Robert Gober: The Heart Is Not a Metaphor / MoMA, New York / Curated by Ann Temkin

6) BEST MONOGRAPHIC MUSEUM SHOW NATIONALLY

1st PLACE: Pierre Huyghe / Los Angeles County Museum of Art, Los Angeles / Curated by Jarrett Gregory
2nd PLACE: Dear Nemesis, Nicole Eisenman / Contemporary Art Museum, St. Louis; ICA, University of Pennsylvania, Philadelphia / Curated by Kelly Shindler

7) BEST THEMATIC MUSEUM SHOW IN NEW YORK

1st PLACE: From the Margins: Lee Krasner and Norman Lewis / The Jewish Museum, New York / Curated by Norman L. Kleeblatt and Stephen Brown
2nd PLACE: Italian Futurism, 1909–1944: Reconstructing the Universe / Solomon R. Guggenheim Museum, New York / Curated by Vivien Greene

8) BEST THEMATIC MUSEUM SHOW NATIONALLY

1st PLACE: Fiber: Sculpture 1960-Present / ICA Boston, Boston / Curated by Jenelle Porter
2nd PLACE: Neo-Impressionism and the Dream of Realities: Painting, Poetry, Music / The Phillips Collection, Washington, D.C. / Curated by Cornelia Homburg

9) BEST CRITICISM

1st PLACE: Holland Cotter / The New York Times
2nd PLACE: Jed Perl / New York Review of Books / “The Cult of Jeff Koons” and “You Can’t Catch Picasso”

10) BEST ART REPORTING

1st PLACE: Jillian Steinhauer / Hyperallergic
2nd PLACE: Randy Kennedy / The New York Times

11) BEST BLOG 

1st PLACE: Hyperallergic
2nd PLACE: The Silo by Raphael Rubinstein

Update, April 30: The ceremony will take place on June 8, not May 11 as it previously stated.

© 2019 ARTnews Media, LLC. All Rights Reserved. ARTnews® is registered in the U.S. Patent and Trademark Office.